Z

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na na licencji creative commons CC BY SA.
Autor: Sławomir Mojsiuszko

Paweł Zabłocki-Dziesiatowski (1841-1887) – ukończył petersburską Szkołę Budownictwa z tytułem pomocnika architekta i uprawnieniami urzędnika X klasy. Pracował w wydziale budowalanym miasta Tbilisi, a od 1868 roku zajmował się remontem budynków pocztowych jako młodszy architekt tbiliskiego okręgu pocztowego.Od 1871 roku był architektem okręgu Achalcyche-Achalkalaki. W 1879 roku został architektem miejskim Tbilisi, w 1880 – architektem miejskim Kutaisi. Od 1881 roku został przeniesiony na stanowisko architekta miejskiego Poti, gdzie zmarł.

————————————————————————————————————————-

Narcyz Zborzewski – od 1835 uczeń Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1839 otrzymał stopień wolnego artysty, w 1844 – „przeznaczonego do bycia akademikiem”. Pracował jako architekt w Piatigorsku, potem w komisji budowlanej w Moskwie jako pomocnik A. C. Nikitina. W latach 1846-47 zaprojektował rozbudowę cerkwi Narodzenia w Starym Simonowie. W latach 1854—55 został młodszym architektem zarządu 2 okręgu wojskowych osiedli. W 1850 roku wyjechał do Warszawy. Po 1863 roku był architektem miejskim w Tomsku. Od 1872 roku pracował w Moskwie, został wyznaczony architektem przy zarządzie miejskim.

Dzieła: przebudowa założenia na ulicy Ostożenka, budynki straży w Aleksiejewskim Monastyrze, dzwonnica w cerkwi Turo Sierpuchowskiej, cerkiew cmentarna przy ulicy Priżki Bogorodskiego, osiedle przy ulicy Muranowo Dmitrowskiej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s